Moldova, Ungheni City Forum
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Moldova, Ungheni City Forum

Ești liber atît cît poți să spui!
 
AcasaAcasa  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Ajutorare saraci
Casuta noastra...-santier de constructie! Icon_minitimeVin Iun 15, 2012 3:22 pm Scris de pasadi97

» INVESTITIE IN UNGHENI
Casuta noastra...-santier de constructie! Icon_minitimeMar Dec 27, 2011 1:14 am Scris de basaru

» unde am greshit noi....
Casuta noastra...-santier de constructie! Icon_minitimeMar Dec 27, 2011 1:12 am Scris de basaru

» caut cunostinte in Ungheni
Casuta noastra...-santier de constructie! Icon_minitimeVin Aug 05, 2011 8:09 pm Scris de ieseanul

» Ungheni un oras minunat...
Casuta noastra...-santier de constructie! Icon_minitimeVin Oct 15, 2010 10:13 am Scris de lyly4ever

» Propunere (decentă) pentru newsmakeri
Casuta noastra...-santier de constructie! Icon_minitimeVin Oct 15, 2010 10:09 am Scris de lyly4ever

» Vor vedea UNGHENENII drumuri bune?
Casuta noastra...-santier de constructie! Icon_minitimeVin Oct 15, 2010 10:03 am Scris de lyly4ever

» Cum utilizăm terenul transmis Primăriei ?
Casuta noastra...-santier de constructie! Icon_minitimeMar Iun 15, 2010 2:41 pm Scris de Admin

» CUM TREBUIE SA FIE UN PRIMAR
Casuta noastra...-santier de constructie! Icon_minitimeDum Iun 06, 2010 4:31 pm Scris de Admin

Navigation
 Portal
 Pagina de start
 Membri
 Profil
 FAQ
 Căutare
Forum
Partners
free forum

 

 Casuta noastra...-santier de constructie!

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
natalia




Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 10/03/2010

Casuta noastra...-santier de constructie! Empty
MesajSubiect: Casuta noastra...-santier de constructie!   Casuta noastra...-santier de constructie! Icon_minitimeLun Mar 15, 2010 4:02 pm

"Domnule Primar,
Noi, subsemnații*, locatari ai blocurilor „românești” 7 și 9 de pe strada O. Ungureanu, Va rugăm să soluționați problema care nu ne lasă indiferenți, deoarece avem obligațiunea de a ne crește generația într-un mediu înconjurător fără pericol.
Blocul nostru de locuit, are în vecinătatea sa construcții și mașini de ridicat fără gospodar, de mai mult timp părăsite. E vorba de un șantier de construcție lăsat fără supraveghere care, nu este îngrădit cu împrejmuiri continue, are acces liber, nu există nici o tăbliță de avertizare și de interzicere a accesului persoanelor fără atribuții de serviciu pe teritoriul lui.
Mașina de ridicat este fără supraveghere, fără semnalizarea unui acces interzis și aici urcă chiar și cel mai mic copil. S-au înregistrat căderi de la înălțimea ei, cu fracturi și leziuni corporale semnificative.
Scările din blocul nefinalizat nu au balustrade de protecție, pereții clădirii nu au mecanisme de susținere, au fost furate și duse la metal.
Blocurile din mortar, depozitate prin apropierea caselor noastre de locuit, nu au suporturi, iar copiii care se joacă pe lângă ele (deoarece nu au alte locuri amenajate pentru joacă) sunt în pericolul căderii unuia.
Ne punem întrebarea: oare va rezista macaraua la următoarea furtună sau calamitate naturală sau clădirea noastră va fi barieră în drumul ei?
Aici sunt și alte fundații de blocuri, care reprezintă niște subsoluri fără igienă, iar copiii noștri sunt pribegii lor . Cu timpul, acestea au devenit bazine acvatice pentru tot soiul de reptile, adăposturi pentru animale vagabonzi, iar vara locul acumulărilor de țânțari.
Toate acestea sunt un evident pericol pentru sănătatea și viața COPIILOR NOȘTRI.
Declarația Universală a Dreptului Omului spune că fiecare ființă umană are dreptul la viață, la libertate și la securitatea persoanei sale, Constituția spune că fiecare om are dreptul la un mediu înconjurător neprimejdios.
Pentru a ni se respecta drepturile avem nevoie de sprijin și ajutor, Va rugăm să aplicați legile în cauză și să ne respectați dreptul la o viață în siguranță.
Cerem ca șantierul de construcție să fie îngrădit sau demolat, macaraua să fie demontată pentru a prevedea cazuri de accidente și deces subit (Accesați site-ul Web https://www.youtube.com/watch?v=ycAx5xn0e_c pentru a viziona imagini șocante de la acest șantier, unde sunt implicați copii minori). De asemenea, cerem susținere întru delimitarea locului pentru construcția unui teren amenajat pentru copii.
Dați-ne voie alături de D-stră să participam la construirea unui oraș mai curat, mai securizat, european nu numai în centrul orașului dar și la periferii, să dam exemplu prin conducerea orașului, pentru ca prin asemănare să ne educăm populația."-acesta este subiectul scrisorii expediate prin Posta Moldovei in adresa Dumneavoastra. Cind vom avea raspunsul la aceasta scrisoare? Are solutii problema si cind vom putea beneficia de ele?
Sus In jos
hybris




Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 15/05/2010

Casuta noastra...-santier de constructie! Empty
MesajSubiect: Re: Casuta noastra...-santier de constructie!   Casuta noastra...-santier de constructie! Icon_minitimeLun Mai 17, 2010 11:04 am

De-ar fi asta singura problema a locatarilor din strada Ungureanu...natalia as vrea sa te intreb, tu ai scris ceva la primarie referitor la aceasta sau doar ai scris pe forum? ma intereseaza mult acest subiect si te-as ruga daca poti sa ma contactezi pe adresa mea de e-mail, laura20hybris@yahoo.fr.
multumesc anticipat
Sus In jos
 
Casuta noastra...-santier de constructie!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Moldova, Ungheni City Forum :: Intrebari adresate Primarului, Daca ai fi Primar in UNGHENI, ce ai face?-
Mergi direct la: